BAŞKANIMIZ


Yönetim Kurulu Başkanı
Reşat GENÇTÜRK

TAKVİM

DUYURULAR

İESOB

KOSGEB BAŞVURU

KAMU İHALE KURUMU

İZMİR KALKINMA AJANSI

EXPO 2020 İZMİR

İZMİR BÖLGE PLANI

ALO GIDA HATTI

Et ve Et ürünleri Tebliği
17 Mart 2015

13/02/2015 tarih ve 29266 sayılı resmi gazetede yayımlanan tebliğe göre;

perakende işletmelerde(kasap,market,vb) kıyma,hazırlanmış et karışımları(köfte,soslanmış kanatlı ve kırmızı et ürüleri vb.) üretimi yapılamaz.Ancak tüketici talebi üzerine anında sadece kıyma ve hazırlanmış et karışımları hazırlanabilir.

Çiğ kanatlı etleri hazır ambalajlı olarak piyasaya arz edilir ve perakendeci tarafından ambalaj bütünlüğü bozulmadan son tüketiciye sunulur.Ancak tüketici talebi doğrultusunda satın alınan ürün parçalanabilir.

Perakende işletmelerde(kasap,market vb) ısıl işlem görmüş sucuk,fermente sucuk,pastırma,sosis,salam gibi et ürünleri üretilemez.

Lokanta,restoran,hazır yemek üreten işletmeler gibi son tüketiciye dökme olarak çiğ et ve çiğ durumda bulunan hazırlanmış et karışımları satışı yapamaz.

Gıda işletmelerinde yerel marjinal ve sınırlı faaliyetlerin düzenlenmesine dair tebliğden (2014/52) yararlanmak için dilekçe veren kasaplık faaliyeti gösteren işletmeler;çiğ kırmızı eti (parça Et) sadece kasaplar tarafından mevzuata uygun bir şekilde ambalajlanıp etiketlenmek koşulu ile diğer perakendecilere arz edilir.

Sadece kasaplık faaliyeti gösteren işletmeler lokanta,restoran,otel,hazır yemek üreten işletmeler gibi son tüketiciye satış yapan perakende işletmelere anında kıyma hazırlayabilir ve kasap dükkanına gelen perakendeciye satışını yapabilir. Önceden kıyma çekemez ve sevk edemezler.Et ve et ürünleri için marjinal faaliyet perakendecinin diğer perakendeciye yapabileceği toplam arz haftalık 2500 kğ geçemez.İşletme merkez baz alınarak satış alanı 50 km’lik yarıçap içerisinde kalan alanda yapılır.Tebliğ yayım tarihinde itibaren bir ay sonra yürrülüğe girer. İlgili üyelerimize duyurulur.

Okunma Sayısı : 626
Et ve Et ürünleri Tebliği Yorumlar


Fatal error: Cannot redeclare excerpt() (previously declared in /home/u7414072/camdibiesnafodasi.org/wp-content/themes/camdibi/functions.php:5) in /home/u7414072/camdibiesnafodasi.org/wp-content/themes/camdibi/functions.php on line 15